Návod na dokonalý obývák

7 kroků ke skvělé sedačce. K takové, která bude nejen skvěle vypadat, ale budete se v ní především dobře cítit. Jste ztraceni mezi čtyřmi holými stěnami, které se mají stát vaším novým obývákem? Nezoufejte. Stačí si přečíst náš návod, plný užitečných rad.

1. Začněte sedačkou
Většina lidí začne výběrem barev na stěny. Je to chyba, protože pak musíte hledat vhodnou sedačku, která se hodí ke stěnám. Udělejte to naopak. Začněte sedačkou, která představuje největší investici. Současně platí, že výběr potahů je ve srovnání s výběrem barev na zdi relativně omezený. A pokud náhodou odstín stěny netrefíte, barvu můžete jednoduše změnit. U sedačky by to bylo složitější.

U výběru sedačky se nerozhodujte pouze podle aktuálních trendů. Kvalitní sedačka vám totiž nevydrží jednu či dvě sezóny, ale možná i několik desetiletí.

Nechte se vést svými city, ale současně se řiďte i rozumem, protože sedačka musí zapadnout do interiéru. Pokud pokoj zatím tvoří pouze čtyři holé stěny, vezměte v úvahu velikost místnosti. Je malá? Vyberte design, který působí subtilněji a vzdušněji.


Sedačka TALENTO z kolekce NATUZZI EDITIONS působí lehce také díky štíhlým nožičkám.

 

Pokud máte štěstí na velký obývák, vyberte si také velikou sedačku, která vzhled místnosti hezky sjednotí. Sestavy ve tvaru U podporují společenský život. Díky sestavě ve tvaru L možná využijete kout, který by jinak zůstal „hluchý“.


Krása vyžaduje prostor. Sedačka AUTENTICO z kolekce NATUZZI EDITIONS je nejen úžasně stylová, ale také pohodlná.

 

Důležitá je také funkčnost sedačky. Pokud vám jde především o relax, pořiďte si takovou, která je pohodlná. Absolutní pohodlí vám zajistí polohovatelné sedačky.


Součástí sedačky FORZA je skrytý patentovaný systém Motion. Zmáčknete skryté tlačítko a sedačka se potichu a plynule promění na pohodlné lůžko.

2. Oblečte svoji sedačku do potahu

Sázkou na jistotu je kůže. Někteří se pro kůži rozhodnou proto, že jde o přírodní materiál. U jiných zvítězí fakt, že je symbolem luxusu. Kůže má také praktické výhody. Vydrží dlouhou dobu a postupem času navíc získává ušlechtilou patinu.Vrcholovou disciplínou Natuzzi je kůže. Společnost má vlastní koželužny, takže dohlíží na celý proces zpracování. Na obrázku je polohovatelná sedačka SPERANZA v černé kůži.

 

Pokud je podle vás kůže příliš formální, možná upřednostníte látkový potah. Nejdůležitějším kritériem výběru by neměla být barva, ale kvalita. Právě potah je na sedačce nejvíce namáhán. Ptejte se na pevnost vláken, na hustotu tkaní, na test Martindale. Čím je číslo vyšší, tím je látka odolnější. Pokud máte doma malé děti či domácí mazlíčky, informujte se také na údržbu potahu.Textilní potah působí méně formálně. Na obrázku je stylové křesílko FELICITÀ s prošívanou opěrkou.

A co barva? Bezpečnou volbou je béžová, hnědá, šedá a černá. Tyto barvy neunaví zrak, jsou dostupné v různých odstínech a lze je jednoduše kombinovat. Nebojte sa nudy. Později se vyřádíte při výběru barevných polštářů a doplňků.

Do menšího obýváku volte raději světlé odstíny. Pokud máte k dispozici velikou místnost, a zároveň chcete, aby vaše sedačka vynikla, zvažte také jiné barvy, například zelenou, modrou či cihlovou. Myslete však na to, že další zařízení místnosti by mělo zůstat neutrální. Máte doma děti nebo zvířata? Vyhněte se bílému potahu, na kterém je vidět každý flíček či smítko.Chcete, aby sedačka vynikla? Zajímavým řešením je potah netypické barvy. Na obrázku je sedačka ADRENALINA, která je dostupná v kůži i s textilním potahem.

3. Pro novou sedačku najděte vhodné místo

V menší místnosti je to obvykle jasné. Sedačku jednoduše umístěte podél zdi, naproti krbu či televizi. Ideální je, pokud z gauče máte vizuální kontakt s celou místností, zejména se vstupem do ní. Sedačka by rozhodně neměla být umístěna tak, abyste na ní seděli zády ke dveřím. Pouze tak se v ní budete cítit uvolněně.

V případě velké místnosti máte vícero možností. Většina lidí sedačku přitlačí ke zdi, což je trochu škoda. S klidem ju předsuňte do prostoru. Takové řešení je elegantnější a pokoj bude působit vzdušně.


Odsuňte sedačku od stěny, místnost bude krásně dýchat. Sedačka LEALE se hodí také do menších interiérů. Dostupná je v kůži i v textilu, ve více než 100 barevných odstínech.

4. Přichází čas na barevné kulisy

Při výběru barev se vyplatí držet se na uzdě. Pestrobarevné interiéry na obrázcích možná působí krásně a avantgardně, no pamatujte, že je vyladili profesionální interiéroví architekti. V reálném životě hrozí, že se váš obývák změní na explozi vjemů, ze které vás rozbolí hlava.

A i když se to nezdá, barvy – to je věda. Znáte například číselný kód 60:30:10? Představuje poměr, který by měly zastávat jednotlivé barvy v místnosti. Znamená to, že téměř dvě třetiny ploch v obýváku by měly být sladěné v jednotné, primární barvě. Pro zbylou třetinu vyberte jiný odstín, a posléze interiér dolaďte drobnými barevnými akcenty.


Designér použil jen velice omezenou škálu barev, díky čemuž interiér působí jednotně a pohodově. Na obrázku je sedačka CARISMA, dostupná v kůži, i s textilním potahem.

Největší plochu v místnosti zabírají stěny. Klasikou jsou bílé či jemně béžové, kterými nic nepokazíte. Pokud máte světlou sedačku a nechcete, aby její krása zanikla, stěny můžou být trochu tmavší. Ale ne příliš, aby pokoj nepůsobil ponuře. Nezapomeňte na bytové textilie, které obývák příjemně zútulní.


Sedačka PORTENTO v černé kůži nádherně vynikne na pozadí bílé zdi. Je dostupná také s jinými potahy, koženými i textilními.

5. K dokonalé pohodě už chybí jen koberec

Jak si máte vybrat ideální kousek? Záleží od toho, co od koberce očekáváte. Pokud toužíte po kousku, který interiér pokoje sjednotí a zútulní, no současně nechcete nic pokazit, volte barvy tón v tónu. Znamená to, že smetanovou sedačku krásně doplní koberec světlehnědý, bílý či béžový. K šedé sedačce se hodí také jiný odstín šedé, případně bílý či černý koberec.


Koberec SAHARA (odstín Rope) z kolekce NATUZZI EDITIONS byl vyroben technologií Cut&loop. Vlákna mají rozdílnou délku, což zaručuje zajímavý plastický efekt. 

Pestrý kousek vynikne nejlépe tehdy, když jsou zbývající prvky v pokoji barevně střízlivé a sjednocené. Pak můžete klidně experimentovat nejen s barvou, ale i se vzorem či strukturou. V kolekci kusových koberců NATUZZI EDITIONS najdete nejen jednobarevné a vzorované kousky, ale i koberce, které si pohrávají s různou výškou vláken.


Ručně tkaný koberec MAD MAN dodá místnosti avantgardní šmrnc, no zároveň nepůsobí vůbec divoce. Je dostupný v modré, zlaté a šedé barvě.

 

6. Budiž světlo!

V případě světla platí pravidlo: Více je více. Jediný lustr v centru místnosti možná osvětlí centrální prostor, no v rozích pokoje budete bojovat se šerem. Do míst, kde rádi čtete, pracujete anebo třeba pletete, umístěte další zdroj světla, který uleví vaším očím. To ale není všechno. Vyberte si zóny, které osvětlíte bodovým světlem. Může to být knihovna, police se suvenýry, zarámované obrazy či fotografie. Na osvětlení obýváku je nejvhodnější bílé teplé světlo, které působí relaxačně.


Centrální světlo nestačí. Po bocích sedačky umístěte stojací či stolní lampy. Na obrázku je elegantní sedačka ESTASI, dostupná v kůži i s textilním potahem.

 

7. A nakonec to nejdůležitější – vdechněte svému obýváku duši

Máte obývák jako z designového katalogu, a přesto máte pocit, že mu něco chybí? Možná je to charakter. Skvělý obývák je totiž ten, který vystihuje obyvatele domu. Jejich estetický vkus, povolání, koníčky, život. Zaplňte police oblíbenými knížkami či krásnými suvenýry z dovolené. Pověste na zdi obraz, fotografie, anebo třeba kresbičky dětí a vnuků. Rádi fotografujete? Umístěte na čestné místo váš fotoaparát. Milujete staré hollywoodské filmy? Zarámujte si vintage plakát.

Pamatujte – nechcete obývák pro efekt, ale takový, ve kterém se bude dobře žít. Taková místnost snese i drobné nedokonalosti. Může to být staré křeslo po babičce či krásná dřevěná mísa, na které se podepsal zub času.Text pod obrázkem: Také designéři vědí, že s prázdnými stěnami a policemi by to nebylo ono. Na obrázku je sedačka AUTENTICO, dostupná v kůži i s textilním potahem.