Nábytek Natuzzi je nejen stylový, ale také etický

Ve světě módy pojem „etika výroby“ již zdomácněl. Žádná zodpovědná značka si dnes nedovolí ignorovat pracovní podmínky ve svých továrnách. O zákulisí výroby bychom se měli zajímat nejen při nákupu nového trička nebo jeansů, ale také při koupi nové sedačky.


Natuzzi – výrobce harmonie

Za známým sloganem si obvykle představíme harmonii tvarů a barev. Pojem „harmonie“ má ale pro značku Natuzzi mnohem hlubší význam. Zahrnuje harmonii přírodního a kulturního prostředí Apulie, ale také harmonii, spojenou s důstojnými pracovními podmínkami zaměstnanců.

Respekt k lidem, respekt k okolí

Zakladatel a šéf značky Pasquale Natuzzi často zdůrazňuje, že nejvzácnějším kapitálem společnosti jsou právě zaměstnanci. Firma se zajímá nejen o své kmenové zaměstnance, alte také o lidi, kteří pracují v zámořských fabrikách. Zodpovědnost vůči nim se projevuje různě. Základem je férový plat a zaměstnanecké benefity, které zahrnují dovolenkové balíčky, slevy či rodinné aktivity.

Zaměstnance Natuzzi chrání Etický kodex, ve kterém je přísně zakázána jakákoliv diskriminace, šikana či ponižování. Samozřejmostí je bezpečné pracovní prostředí, které potvrzují nejvyšší certifikáty, týkající se ochrany zdraví, bezpečnosti práce a ekologie.

Společnost ale myslí také na širší okolí – mimo továrny. Nakonec, přírodní a kulturní prostředí je hlavním inspiračním zdrojem Natuzzi. Také proto značka finančně podporuje obnovu historické části města Matera, která je zapsaná do seznamu památek Unesco. Když před pár lety zachvátil požár divadlo Petrucelli v Bari, společnost Natuzzi se podílela na jeho obnově a zrekonstruované divadlo vybavila křesly.

Skrytá tajemství sedaček

Respekt k zaměstnancům a k okolnímu prostředí bohužel není samozřejmostí pro všechny firmy. V průběhu posledního desetiletí se v Itálii začaly objevovat případy, související s vykořisťováním zaměstnanců v nábytkářských továrnách. Mzdy, které jsou hluboce pod zákonným minimem, překračování maximální povolené pracovní doby či pracovní prostředí ohrožující zdraví a životy dělníků, jsou u některých zaměstnavatelů na denním pořádku.

Odhalení inspektorátu práce se týkala nových výrobců nábytku, kteří v posledních letech zaplavili italský trh. Spojuje je extrémně výhodná cena produktů, dosažená díky levné pracovní síle a nízké kvalitě výrobků.

Je logické, že tradiční společnosti, na čele s Natuzzi, se cítí být takovými praktikami ohroženy. Nekalá konkurence ničí trhové prostředí a současně poškozuje dobré jméno poctivých výrobců.

Férová konkurence

Před pěti lety se v Itálii objevily sugestivní billboardy s portrétem dělníka, který má kůži na zádech posešívanou jako čalouněnou sedačku. Fotografii doplňoval strohý nápis: NON SULLA MIA PELLE – Ne na mojí kůži.

Hádáte správně – kampaň poukazuje na nečisté praktiky výrobců extrémně levných sedaček. Klíčový odkaz reklamy je jednoduchý – příliš levný nábytek má svoji cenu. Zaplatí ji dělníci s nízkými mzdami, pracující v nevyhovujících podmínkách.

Zmíněnou kampaň odstartovala společnost Natuzzi a postupně se k ní přidali i další tradiční výrobci nábytku. Těch je v Itálii, a zejména v Apulii, bezpočet. Není divu, příběh Pasquala Natuzziho inspiroval i další podnikatele, často z řad jeho bývalých zaměstnanců. V takzvaném „sedačkovém regionu“ je konkurence vítaná. Musí to ovšem být konkurence, která podniká poctivě.