Jak Natuzzi udělal revoluci v Americe

Jak Natuzzi udělal revoluci v Americe

V 80. letech minulého století Pasquale Natuzzi, producent sedaček z italské Apulie, nabídl americké veřejnosti koženou a cenově dostupnou pohovku. Jeho obchodní nápad “demokratizace“ kožené pohovky, dal Američanům velkou marketingovou lekci.

Jakmile je kůže vnímána spotřebitelem jako elitní a drahý produkt, spotřebitel nemá ochotu ani uvažovat o její koupi. Avšak mladý, talentovaný italský producent sedaček začal nabízet to, co lidé chtějí, za přijatelnou cenu.

Natuzziho intuice zachytila aktuální vkus na největším světovém trhu u severoamerického spotřebitele a vycítila potřebu zlepšení dostupnosti kožené pohovky. Byla právě veselá 80. léta, kdy se zrodil fenomenální Natuzzi styl – barevné kožené sedačky s bezkonkurenčním designem a pohodlím. Zákazníkům v celých Spojených státech se líbila jeho inovativnost. Byl to začátek neodolatelného vzestupu. Za několik roků získal Natuzzi světové prvenství v produkci sedaček a v roce 1993 byla společnost Natuzzi kótovaná na Wall Street a stala se úspěšným modelem Made in Italy ve světě. 90-násobný růst učinil z Natuzziho „krále pohovek“. Dokončil i výstavbu nového sídla společnosti Natuzzi Americas v High Point v Severní Karolíně, jehož projekt svěřil architektu Máriu Bellinimu. Ten navrhl stavbu ve tvaru lodě, která symbolizuje dosáhnutí břehů a objevení Ameriky, jako podnikatelský příběh Pasquala Natuzziho.
V tomto období se stal známým i Natuzziho výrok „Nejlepšími řemeslníky světa nás udělala láska k naší práci.“

Po tomto úspěchu se Natuzzi přirozeně stal jedním z nejslavnějších a nejoceňovanějších podnikatelů i v Itálii. V těchto letech představoval úspěch Pasquala Natuzzi vzorový obchodní model pro mnoho místních výrobních společností. Ty rostly rychle na území mezi Santeramem, Materou a Altamurou. Právě tady se zrodil malý zázrak jižní Itálie: „sedačkový trojúhelník“. Mnoho z těchto podniků bylo založeno bývalými zaměstnanci společnosti Natuzzi. Postupně v průběhu několika let rostla a rozvíjela se skupina Natuzzi a s ní i další výrobní společnosti. Zašlo to až tak daleko, že místní obyvatelé si mezi sebou neoficiálně nazvali dané území „okres sedačka“. Bývalý zaměstnanec společnosti Natuzzi, Giovanni Petronella, který si po vzoru Pasquale Natuzziho založil svoji společnost, v roce 1980 řekl: „Všichni jsme vděčni Natuzzimu, který pro nás jako Columbus objevil nový svět“.